Nabadzības riskam vai sociālajai atstumtībai Latvijā 2014.gadā bija pakļauti 22.5 % no visiem iedzīvotājiem. Tas ir par 1.3 % vairāk nekā gadu iepriekš, kad šis rādītājs bija 21.2 %
Kā liecina dati, visvairāk nabadzībai pakļauti cilvēki vecuma grupā 65+. Vismazāk tai pakļauti strādājošie iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 64 gadiem. Tomēr salīdzinot ar 2013.gadu, palielinājies arī iedzīvotāju skaits vecuma grupā no 0 līdz 17 gadiem, kuri ir pakļauti nabadzībai. Nabadzības risks ir saglabājies ļoti augsts ģimenēs, kurās apgādībā esošos bērnus audzina tikai viens no vecākiem. Savukārt tajās mājsaimniecībās, kurās bērnus audzina abi vecāki, nabadzības risks ir samazinājies. Tas skaidrojams ar to, ka ir palielinājies valsts atbalsts, piemēram, bērnu kopšanas pabalsta apmērs, maternitātes pabalsts un dažādas piemaksas. Ņemot vērā to, ka ļoti liels nabadzībai pakļauto cilvēku īpatsvars ir gados jaunu cilvēku vidū, var saprast arī to, kāpēc ātrie kredīti ir populāri tieši gados jaunu cilvēku vidū.
Skatoties pēc Eurostat metodikas, par nabadzības riskam pakļautiem iedzīvotājiem tiek uzskatīti cilvēki, kuru ienākumi ir zemāki par nabadzības slieksni. Tas ir noteikts 60 % apmērā no vidējiem ienākumiem attiecīgajā valstī. Algas apmērs Latvijā, salīdzinot ar citām valstīm, ir diezgan zems.
Eiropā katrs ceturtais bērns ir pakļauts nabadzības riskam
Kā liecina Eurostat dati, nabadzības riskam visvairāk ir pakļauti bērni Rumānijā. Tur procentuāli nabadzības riskam pakļauto bērnu skaits ir 51 %. Arī Bulgārijā šis rādītājs ir augsts – 45.2%. Tāpat arī Ungārijā, kur tas ir 41.4 $. Savukārt viszemākais rādītājs ir Dānijā, kur tas ir tikai 14.5%, Somijā, kur tas ir 15.6% un Zviedrijā, kur nabadzības riskam pakļauto bērnu skaits ir 16.7% Kā jau minējām iepriekšējā rakstā, arī kabatas naudas došanas paradumi Eiropas valstī būtiski atšķiras.
Džini koeficients pa reģioniem
Viens no koeficientiem ar kura palīdzību iespējams raksturot ienākumu nevienlīdzību, ir Džini koeficients. Šis koeficients variē no 0 līdz 100. Ja pastāv absolūta ienākumu vienlīdzība, tad Džini koeficients ir 0, savukārt, jo lielāka ienākumu nevienlīdzība, jo vairāk šis koeficients tuvojas 100 punktu atzīmei. Kā redzams, vislielākā ienākumu nevienlīdzība ir Rīgā un Pierīgā. Kā jau Cred24 minēja, Latvijā ir arī gana augsta nodokļu politika, kas mazina ienākumu līmeni.