2015.gada budžeta pieņemšanas procesā tika pieņemts lēmums, ka turpmāk minimālā alga Latvijā būs 370 eiro. Kā liecina Eurostat dati, minimālās algas apmērs Eiropas Savienības dalībvalstīs 2015.gada 1.janvārī svārstījies no 184 eiro Bulgārijā līdz par 1923 eiro Luksemburgā. Eurostat norāda, ka atkarībā no noteiktās minimālās algas apmēra katrā valstī, visas 28 Eiropas Savienības dalībvalstis var iedalīt 3 grupās. Pirmajā grupā ietilpst valstis, kurās minimālās algas apmērs ir zemāks par 500 eiro. Šajā kategorijā ietilpst Bulgārija, Rumānija, Lietuva, Čehija, Ungārija, Latvija, Slovākija, Igaunija, Horvātija un Polija. Savukārt otrajā grupā ietilpst ES dalībvalstis, kurās minimālās algas apmērs ir no 500 eiro līdz 1000 eiro mēnesī. Šajā grupā ietilpst piecas dalībvalstis – Portugāle, Grieķija, Malta, Spānija un Slovēnija. Savukārt trešajā grupā ietilpst dalībvalstis, kurās minimālā alga ir lielāka par 1000 eiro. Šajā grupā ietilpst Apvienotā Karaliste, Francija, Īrija, Vācija, Nīderlande, Beļģija un Luksemburga.
Savukārt šajā, zemāk redzamajā kartē, redzams, kāds ir vidējās algas apmērs pasaulē. Šajā kartē vidējā alga ir aprēķināta dolāros. Kā redzams, vislielākais vidējās algas apmērs ir Norvēģijā, tāpat arī Austrālijā, kur tas ir lielāks par 3500 dolāriem, kas ir apmēram 3216 eiro mēnesī. Redzams arī tas, ka zemākais vidējās algas apmērs ir Āfrikas reģionā, tāpat arī Pakistānā, Ēģiptē, Gruzijā, Kubā un citās valstīs. Latvijā vidējās algas apmērs ir apmēram 900 līdz 1000 eiro. Atgādinām, ka šis ir vidējās algas apmērs nevis minimālās algas apmērs!
Savukārt tehnoloģiju gigantu uzņēmumos, tādos kā Google, Facebook, Twitter, Amazon, Apple un citos, ir pavisam savādāki noteikumi. Zemāk Tu vari redzēt, kāda ir vidējā programmētāju gada alga lielākajos tehnoloģiju uzņēmumos. Piemēram, Twitter programmētāja vidējā alga ir apmēram 117 tūkstoši gadā, kas, izdalot uz 12 mēnešiem, ir 9 tūkstoši eiro mēnesī. Nav tā sliktākā alga, vai ne?
Interesanti fakti par algām
Grāmatas “Alise Brīnumzemē” autors Luiss Kerols izdeva savu grāmatu ar toreiz ļoti lielu tirāžu – 150000. Pēc šī notikuma Kerols vērsās pie koledžas vadības, kurā viņš toreiz strādāja un palūdza samazināt viņam algu, tāpēc ka ar honorāru par grāmatu bija pietiekami, lai varētu dzīvot zaļi.
Daudzos Eiropas uzņēmumos uz sienas ir pielikts plakāts: “Atcerieties, ka algu jūs saņemat no klientiem!”
Kādu dienu Tomasa Edisona vienā no rūpnīcām darbinieki sāka protestēt, lai Edisons viņiem palielinātu algu. Slavenais izgudrotājs Edisons rīkojās pavisam elementāri – viņš izveidoja dažus izgudrojumus, kuri padarīja darbnieku darbu par nevajadzīgu, jo tagad to darīja ierīces.
Savukārt, lai uzzinātu, cik Latvijā un citās pasaules valstīs ģimenes tērē pārtikas iegādei, palasai iepriekšējos bloga rakstus, savukārt, lai uzzinātu, kurš aizdevējs Latvijā piedāvā aizņemties kreditus uz izdevīgākajiem nosacījumiem, aplūko “Ātro kredītu” sadaļu.