Ne velti saka, ka par civilizētu sabiedrību var spriest pēc tā, kā tā rūpējas par veciem cilvēkiem, mātēm un bērniem. Nav noslēpums, ka dažās valstīs nestrādājoša mamma var rēķināties ar ļoti labu valsts piešķirto palīdzību, savukārt citās valstīs tā nemaz nav pieejama. Piedāvājam aplūkot, kādas ir bērnu pabalsta tendences citās valstīs.
Spānija
Spānijā bērnu pabalstu piešķir tikai ar tādu noteikumu, ja cilvēks nodzīvojis likumīgi šajā valstī ne mazāk kā 2 gadus. 2010.gadā šī summa bija 2500 eiro, bet sakarā ar krīzi, pabalsta apmērs ir samazinājies līdz 1500 eiro. Bērnu pabalsts par bērnu līdz 3 gadiem, ir 600 eiro gadā, kas nozīmē, ka tie ir apmēram 50 eiro mēnesī. Savukārt, ja mamma ir laidusi pasaulē bērnu un turpina doties uz darbu, viņai mēnesī papildus tiek piešķirti 100 eiro, kamēr bērns ir sasniedzis 3 gadu vecumu. Pēc 3 gadu vecuma pabalsti vairs netiek piešķirti. Izņēmums ir vientuļās mātes. Tādos gadījumos mātei izmaksā pabalstu līdz mirklim, kad bērns sasniedzis 6 gadu vecumu. Spānijā par bērnudārziem ir jāmaksā. Mēnesī jāmaksā apmēram 300 eiro. Tādā ziņā Spānija māmiņas nelutina.
Polija
Bērna piedzimšanas gadījumā, Polijas valdība izmaksā 120 eiro. Savukārt līdz brīdim, kad bērns sasniedzis 3 gadu vecumu, katru mēnesi tiek izmaksāti 12 eiro. Bērnudārzi Polijā ir maksas, tomēr maksa ir maza. Medicīna – bezmaksas, bet tikai apdrošinātajām personām. Protams, izvērtējot citu valstu bērnu pabalstu apmērus, ir jāņem vērā arī tas, kāda ekonomiskā situācija un algu apmēri ir šajās valstīs.
Vācija
Pirmo gadu māmiņa saņem pabalstu, kas sastāda 67 % no algas, ko viņa saņēmusi gadu pirms bērna laišanas pasaulē. Ja sieviete šajā gadā nav strādājusi, viņa saņem 300 eiro mēnesī. Bērnu pabalstu Vācijā var saņemt gan tēvi, gan mātes. Vecāki var saņemt apmaksātu bērnu kopšanas atvaļinājumu 3 gadus. Savukārt pēc tam katru mēnesi līdz brīdim, kad bērnam paliek 18 gadi, katru mēnesi tiek maksāti 180 eiro. Vācijā bērnudārzi ir par maksu, bet, ja ģimene nespēj par to norēķināties, valsts sedz šos izdevumus.
Igaunija
Vienreizējais pabalsts Igaunijā ir 310 eiro. 1.5 gadu periodā tiek izmaksāts māmiņu pabalsts, kas ir līdzvērtīgs tai summai, ko saņem kā darba samaksu tas vecāks, kurš devies dekrētā. No 1.5 līdz 3 gadu vecumam sāk maksāt katru mēnesi 40 eiro. Savukārt, ja vecāki mācījās vai arī nekad nav strādājuši, viņi saņem 19 eiro mēnesī. Šo pabalstu var saņemt līdz bērnam paliek 16 gadi.
Latvija
Par pirmo bērnu Latvijā piešķir 11.38 eiro mēnesī, par otro bērnu 22.76 eiro mēnesī, savukārt par trešo un nākamajiem bērniem 34.14 eiro mēnesī, kas ir trīs reizes vairāk nekā par pirmo bērnu.
Citās Eiropas valstīs
Piemēram, Luksemburgā par pirmo bērnu iespējams saņemt 185.60 eiro, par diviem bērniem 440.72 eiro, par trim bērniem 802.74 eiro, par katru nākamo bērnu 361.82 eiro. Savukārt Nīderlandē par katru bērnu līdz 6 gadu vecumam tiek izmaksāts 58.11 eiro, par bērnu 6 līdz 11 gadu vecumā 70.57 eiro, savukārt par bērniem vecumā no 12 līdz 17 gadiem, tiek maksāts 82.02 eiro. Savukārt Grieķijā šīs summas ir mazākas. Par pirmo bērnu tiek maksāts 5.87 eiro, par otro bērnu 18 eiro, par trešo bērnu 40 eiro, par ceturto bērnu 48 eiro, bet par katru nākamo bērnu 8.07 eiro.
Zemāk redzams, kādi ir bonusi māmiņām, kas dodas bērnu kopšanas atvaļinājumā. Dažās valstīs bērnu kopšanas atvaļinājums nepienākas vispār, bet citur tās ir pat vairāk par 52 nedēļām. Kā liecina Cred24 apkopotā informācija, dažās valstīs par māmiņām rūpējas vairāk, citās mazāk un jāpaļaujas uz radinieku palīdzību, tāpat šajās valstīs tiek izsniegti atrie krediti un pieejami dažādi aizdevumi, ko aizņemties nepieciešamības gadījumā. Protams, kā jau minējām iepriekšējā rakstā, ļoti svarīga ir arī jaunlaulāto finanšu plānošana, lai varētu ietaupīt un iegādāties nepieciešamās lietas sev un arī bērniem.