2014.gadā Latvijā atvērās brīvais elektroenerģijas tirgus. Tas nozīmē, ka katra mājsaimniecība var pati izvēlēties, kur uzņēmuma pakalpojumus izvēlēties. Taču šobrīd ir parādījusies jauna iniciatīva – jo vairāk patērē, jo mazāk jāmaksā. Tas saistīts ar to, ka šobrīd arvien vairāk ir tādu objektu, kuri nepatērē vai arī patērē ļoti maz elektroenerģijas, tomēr par sadales līniju uzturēšanu ir jāmaksā tiem, kuri patērē vairāk elektrības.
Tarifi katrā valstī ir atšķirīgi, tāpēc piedāvājam aplūkot, kura valsts par elektrību maksā visvairāk un kura vismazāk.
Absolūts čempions elektrības tarifu ziņā ir Zālamanu salas. Tur par vienu kilovatu nākas maksāt 80 centus. Protams, cilvēki vēlas ietaupīt, tāpēc uzstāda dīzeļa un vēja ģeneratorus, kā arī saules baterijas. Otrajā vietā ir vēl kāda sala – Tonga – šeit par elektrību jāmaksā apmēram 45 centi par kilovatu. Un trešo vietu ieņem visiem labi zināmā Jamaika. Šajā kūrortā viss ir lieliski – klimats, jūra un kanārijputniņi, tomēr cena par elektrību gan neiepriecina – gandrīz 40 centi. Kā zināms, Latvijā par kilovat stundu nākas maksāt apmēram 16 centus, tomēr, atveroties brīvajam tirgum, tāpat kā tiek salīdzināti atrie krediti, nepieciešams salīdzināt arī elektroenerģijas piegādātāju cenas.
Arī Kuka salā bez īpaša iemesla lampas neieslēdz. Šeit kilovats maksā 39 centus. Tam seko arī Dānija un Vācija, kur par elektrību jāmaksā 37 un 35 centi. Protams, augstās pakalpojumu cenas kompensē augstie ienākumi, tomēr ne visām ģimenēm šajās valstī ir augsti ienākumi. Arī Japānas tarifus ir grūti nosaukt par lētiem, jo šeit par elektroenerģiju maksā apmēram 28 centus. Šveicē, Nīderlandē, Spānijā, Somijā un Lielbritānijā tarifi variē no 20 līdz 25 centiem par kilovatu. Līdz ar to, ka Eiropā ir brīvais tirgus, arī elektrības cenas šeit ir lētākas.
Savukārt Izraēla piegādā elektrību par 15 centiem. Turcijā un Bulgārijā jāmaksā apmēram 14 un 12 centi. Arī ASV elektrība ir diezgan lēta, jo šeit tā maksā apmēram 10 centus. Tālāk seko valstis, kuras piedāvā ļoti lētu elektrību. Šeit ietilpst Ķīna, Indija, Ēģipte, jo jāmaksā tikai 5 centi par kilovatu.
Cik maksāsim turpmāk?
Kā norāda eksperti, ka vairāk nekā 100 tūkstoši objektu, kuri ir pieslēgti pie “Sadales tīkla”, patērē ļoti maz vai arī vispār nepatērē elektroenerģiju. Šo objektu vidū ir dažādas garāžas, vasarnīcas, kurās elektrība tiek izmantota ļoti reti. Tomēr šo objektu pieslēgumu uzturēšanu sedz citi elektroenerģijas patērētāji, tāpēc tiek uzskatīts, ka pielielinot maksu šādiem objektiem, iespējams, objektu īpašnieki sāks domāt, vai tiešām šajā objektā nepieciešama elektrība. Jaunie tarifi paredz to, ka jo vairāk saimniecība patērēs, jo mazāks būs ikmēneša rēķins. Kā norāda uzņēmums, apmēram 120 tūkstošiem klientu šobrīd ir nulles un ļoti zema patēriņa pieslēgumi. Kā jau norādījām iepriekš, 3 no 10 cilvēkiem Latvijā ir pakļauti nabadzības riskam, tāpēc ir svarīgi zināt, kādi tarifi cilvēkus gaida turpmāk, lai varētu aprēķināt savus ienākumus un izdevumus, un izvēlēties uzņēmumu, kas piedāvā izdevīgāko risinājumu.