Faktorings ir viens no kredītu veidiem, kas var tikt izsniegts uzņēmumiem, kā rezultātā tiem ir iespēja saņemt naudas aizdevumu pret savu debitoru ķīlu.
Būtībā faktorings ir apgrozāmo līdzekļu finansēšana pret debitoru parādiem. Uzņēmumi saņem tūlītēju samaksu par pakalpojumiem, par kuriem klienti uzņēmuma pakalpojumu izmanto vairumtirdzniecības un ražošanas uzņēmumi, lai izvairītos no apgrozāmo uzreiz nenorēķinās, tādējādi naudas līdzekļi ir pieejami tūlīt, un uzņēmumam ir iespēja par saņemto naudu iegādāties jaunas preces vai produktus, reizē palielinot savu likviditāti. Tas ļauj uzņēmumam saņemt tūlītēju atdevi no attiecīgajiem darījumiem, kuriem ir piemērots faktorings.
Bankas kas sniedz faktoringa pakalpojumus par visizdevīgākajiem nosacījumiem: Swedbank SEB Citadele Nordea DNB
Kad izmanto faktoringu?
Visbiežāk faktoringu izmanto gadījumos, kad uzņēmums vēlas savam klientam sniegt iespēju atmaksāt preces vai pakalpojuma vērtību pēc kāda noteikta laika perioda (tas parasti nepārsniedz gadu). Tāpat faktoringu izmanto gadījumos, kad nepieciešams nodrošinājums pret ārzemju vai vietējiem sadarbības partneriem.
Kā tiek izsniegts faktorings?
Finanšu iestādes šāda veida kredītus izsniedz bez ķīlas. Par nodrošinājumu kalpo debitora jeb rēķina apmaksātāja nākotnē atmaksājamā nauda. Tātad, ja vēlies izmantot faktoringu, dodies uz banku vai citu finanšu iestādi ar izrakstītu rēķinu un saņem līdz pat 90% no sākotnējās rēķina vērtības. Brīdī, kad uzņēmuma klients būs samaksājis rēķinu, parādīsies iespēja saņemt pārējo naudas summu, no tās atņemot bankas procentu maksājumus, kas visbiežāk sastāda 2-5% no kopējās darījuma summas.
Kā norit faktorings?
Faktorings sniedz ieguvumus gan pircējam, gan pārdevējam.
Pircējs var saņemt izdevīgākus samaksas noteikumus, bet uzņēmumam ir iespēja klientiem piedāvāt garākus samaksas termiņus, uzlabot pircēja maksāšanas disciplīnu, palielināt pārdošanas apjomus, kā arī netiek tērēti uzņēmuma resursi klientu parādu administrēšanai. Faktorings ir labs veids, kā uzņēmējam veiksmīgi uzsākt biznesu un uzlabot uzņēmuma likviditātes rādītājus.
- Uzzini kas ir overdrafts?
- Kuri izdevīgākie aizdevumi?
- Vai izdevīgākie atrie kredīti?