“Mamma ar meitiņu pieiet pie bankomāta. Mamma nospiež pogas un izņem naudu. Meitiņa skatās lielām acīm un jautā – mammīt, vai tur iekšā sēž tētis?” Šī ir tikai anekdote, bet, kā norāda eksperti, arī realitātē notiek šādas lietas, tāpēc bērnam jau no mazotnes ir jāmāca, ko nozīmē nauda, kur tā rodas un kā to vislabāk izlietot. Pasaule nevadās pēc vienāda principa, kas noteiktu, kādam būtu jābūt kabatas naudas apmēram ģimenē, tāpēc ir interesanti palūkoties uz citu valstu pieredzēm un, iespējams, kādu no paņēmieniem izmantot arī savā ģimenē.
Turcija: Liras par skūpstiem
Mazie turki pirmās liras saviem personīgajiem tēriņiem saņem par…skūpstiem! Turcijas tradīcijas paredz, ka nacionālajos svētkos visiem bērniem, pat vismazākajiem tiek dāvināta svētku naudu. Tās pat var būt 1 līdz 2 liras (50 centi). Vecākie bērni var saņemt pat 20-50 liras, kuras dāvina radinieki. Savukārt bērniem par to nepieciešams noskūpstīt roku un pielikt to pie pieres. Kamēr bērns ir maziņš, uzdāvinātā nauda paliek pie vecākiem. Kad viņš paaugas, vecāki viņu ved uz veikalu, lai viņš varētu kaut ko nopirkt. Tēvi bieži vien ved savus dēlus uz savām darba vietām, lai pastāstītu, cik grūtā ceļā nāk nauda, tādā veidā iemācot bērniem finanšu pratību. Pat finansiāli ļoti augsti nodrošinātas ģimenes dara visu, lai viņu bērni saņemtu bezmaksas izglītību. Turku bērni sāk strādāt aptuveni 15 – 16 gadu vecumā, protams, vecāki turpina viņus uzturēt, tomēr tā ir papildus nauda, ko viņi var tērēt savām vajadzībām. Arī pārējā pasaulē, neatkarīgi no finansiālā stāvokļa, pat slavenības liek saviem bērniem pašiem nopelnīt kabatas naudu. Piemēram, Bekhemu pāra dēls savu pirmo kabatas naudu nopelnīja franču restorānā.
Šveice: Bizness 15 gadu vecumā
Šveices bērniem kabatas naudu dod…valdība! Šveicē bērniem līdz 16 gadu vecumam izmaksā apmēram 150 eiro mēnesī. Protams, līdz pilngadības sasniegšanai šī nauda paliek pie vecākiem, tomēr pēc tam viņi var to saņemt, bet ar noteikumu, ka labi mācīsies. Kas ir pats interesantākais – bērniem skolās nav jātērē nauda, jo pusdienas ir bezmaksas. Savukārt pašā skolā un pie tās nekas netiek pārdots, tā iemesla dēļ bērniem nauda aiziet lietām, kuras viņiem tiešām patīk. Piemēram, bērni pērk sestdienas saldumus. Šajā valstī saldumus ēd tikai sestdienās, lai saglabātu veselīgus zobus.
Francija – māca iekrāt
Francūži ir lieli taupītāji. Šī iemesla dēļ vecāki savus bērnus māca taupīt un iekrāt jau 5-6 gadu vecumā, kad viņi sāk saņemt kabatas naudu. Saņemot kabatas naudu, bērniem tiek izsniegts arī blociņš, kurā viņam nepieciešams fiksēt, cik daudz viņš ir saņēmis, cik iztērējis, ko varēja darīt labāk un citas lietas, kas saistītas ar finansēm. Katras nedēļas beigās vecāki pārbauda šo blociņu, un tikai tad bērni saņem nākamo kabatas naudu. Vēl francūžiem patīk savus bērnus sodīt. Piemēram, par nedarbiem tiek atņemti 5 eiro no kopējās kabatas naudas. Kā stāsta ģimenes, katru vakaru bērnam tiek izlikta atzīme par dienu. Par 5 darba dienām viņš var saņemt maksimums 1500 punktus Ja viņš saņem no 0 līdz 50, tad nesaņem neko, ja 51 līdz 75, tad 50 centus, par 71 līdz 100 punktiem pienākas 1 eiro, no 101 līdz 125 eiro 1.50 eiro, savukārt par 126 līdz 150 punktiem 3 eiro.
Vācija: Kabatas nodoklis
Vidēji bērni Vācijā saņem 5 līdz 20 eiro kabatas naudu. Bet no šīs naudas, piemēram, brālis ir tiesīgs atņemt 20 % no summas. Tādā veidā vecāki iemāca bērniem, ko nozīmē nodokļi. Arī Vācijā bērnus pieradina pie darba jau no mazotnes. Bērni pie skolas, mājām, baznīcas rīkot dažādus tirdziņus, kur pārdod savas izlasītās grāmatas, drēbes, dažādas rotaļlietas un citas sev piederošas lietas, lai nopelnītu.
Anglija: 10 % vecākiem
Anglijā vecāki nesteidzas ar finanšu pratības mācīšanu saviem bērniem, tomēr arī dāvina krājkases, kurās bērni var krāt naudu, kā arī izsniedz līdz 10 eiro lielu kabatas naudu, bet, ja bērns ir izdarījis, ko sliktu, tad daļa summas tiek atņemta. Savukārt, ja bērns dzīvo pie vecākiem, bet paralēli mācībām arī strādā, viņam ir jāatdod vecākiem 10 % no nopelnītās naudas. Tas tiek darīts ar mērķi, lai bērni apzinātos, ka nopelnītā nauda nekad nepaliek tikai viņiem, jo ir jāmaksā par pārtiku, komunālajiem maksājumiem, jāapmaksā atrie kredīti un citas lietas. Kā jau Cred24 minēja iepriekšējā rakstā, pārtikas tēriņu apmēri pasaulē ir gana lieli, tāpēc nepieciešams iemācīt bērniem apieties ar finansēm jau no mazotnes.
Latvijā bērni saņem 2-3 eiro nedēļā
Kā tika noskaidrots 2015.gada veiktajā pētījumā, 83 % vecāku saviem bērniem piešķir kabatas naudu katru nedēļu, savukārt 58 % vecāku to dara neregulāri un bez konkrēta mērķa. Kā liecina aptaujas dati, vecāki bērniem sāk izsniegt kabatas naudu jau sākumskolā. Sākumskolā un pamatskolā bērni saņem apmēram 2 līdz 3 eiro. Savukārt 14 % respondentu atzīmēja, ka saviem bērniem nedēļā dod 1 eiro kabatas naudu. 11 % vecāku atzina, ka bērniem nedēļā tiek piešķirti vairāk par 5 eiro nedēļā. Protams, valstīs kabatas nauda tiek piešķirta, skatoties arī pēc minimālās algas apmēra valstī.