Ikvienam cilvēkam, kurš izvēlas aizņemties naudu ir iespēja pārdomāt un izmantot savas atteikuma tiesības. Kas tās ir? Kas jādara lai tās varētu izmantot? Un kāpēc tas ir izdevīgāk nekā vienkārši atmaksāt aizdevumu pirms termiņa, skaidro Patērētāju tiesību aizsardzības centrs.
Ikvienam kredītņēmējam ir tiesības 14 dienu laikā atkāpties no sava līguma, kuru tas noslēdzis ar kredītdevēju. Lai to izdarītu ir jāiesniedz paziņojums par atkāpšanos no noslēgtā līguma un jāatmaksā saņemtais kredīts pilnā apmērā.
Atteikuma noformējums ir brīvā formā rakstīts iesniegums, kurš ticis iesniegts elektroniski vai drukātā veidā aizdevējiestādei 14 dienu laikā. Galvenais priekšnosacījums ir, lai iesniegumā būtu skaidri pateikts, ka kredīta ņēmējs vēlas atteikties no konkrētajām kredītsaistībām. Lai atvieglotu kreditoru darbu, ieteicams savā iesniegumā norādīt arī līguma numuru.
Kā informē PTAC, ikvienā aizdevēja līgumā, ir jābūt punktam, kurā teikts, ka kredītņēmējs 14 dienu laikā drīkst izmantot atteikuma tiesības un atkāpties no kreditēšanas līguma, nesniedzot nekādu pamatojumu, bet pats kredīts ir jāatgriež ne vēlāk kā 30 dienas pēc atteikuma iesniegšanas. Atmaksājot kredītu, tajā ir jāiekļauj arī kredīta izmantošanas procenti, kurus aprēķina no kredīta saņemšanas dienas līdz dienai, kad tas atmaksāts.
Tātad, ja aizņematies kredītu, bet ir iespēja to atmaksāt ātrāk, tad noformējot atkāpšanos no noslēgtā līguma, Jums, pēc atteikuma iesniegšanas būs jāatmaksā pilna kredīta summa un kredīta izmantošanas procenti par attiecīgo dienu skaitu. Atbildot uz jautājumu, kāpēc tas ir izdevīgāk nekā vienkārši atmaksāt kredītu pirms līguma termiņa beigām, PTAC skaidro: “Summa, kura norādīta līgumā ietver komisijas maksu par kredīta izmantošanu 30 dienu periodā, bet formējot atteikumu un tad atmaksājot kredītu, tiek aprēķināta komisijas maksa par katru izmantoto dienu.”