Mūsdienas pazīstamākie bankas karšu veidi ir debetkarte un kredīt karte. Debetkarte ir maksājumu karte, ar kuru iespējams norēķināties par precēm un pakalpojumiem, kā arī bankomātā izņemt skaidru naudu, savukārt kredītkarte ir maksājumu karte, kas tās īpašniekam sniedz tādas pašas iespējas kā debetkarte, bet papildus ļauj saņemt līgumā noteiktu kredīta limitu, kuru pēc kartes balansa beigšanās ir iespējams izmantot tāpat kā kartē esošo naudu. Šim kredītam gan tiek piemēroti procentu maksājumi līdzīgi kā jebkuram bankas aizdevumam. Abi karšu veidi klientiem kļuva pieejami vienā laikā un sākotnēji pat vienādos apjomos, tomēr šodien vairāk izplatītas ir debetkartes, jo tām ir lētākas uzturēšanas izmaksas, kā arī tās iespējams saņemt ikvienai personai, neņemot vērā tās kredītreitingu un cita veida finansiālos apstākļus.
Visbiežāk uzdotais jautājums: Vai ir starpība starp MasterCard un Visa? Lielākai daļai karšu lietotāji nebūs starpības, jo abu maksājumu karšu kompānijām ir milzīgs gan naudas izmaksu automātu, gan norēķinu terminālu tīkls. Ja lietojat PayPal sistēmu, tad naudas izmaksa notiek tikai uz VISA kartēm pagaidām.
Ja jautāsiet vai ir atšķirība ar augstāk minētajām kompānijas kartēm no American Express un Maestro kartēm, tad atšķirība ir visai būtiska – jāņem vērā ir norēķinu terminālu un bankomātu skaits pasaulē:
- MasterCard – 25 milj
- Maestro – 7 milj
- Visa Electron – 12 milj
tas nozīmē, ka ceļojot ar Maestro, Electron un American express kartēm variet sastapties ar ievērojamiem ierobežojumiem norēķināties un arī fakts ka Maestro un Visa electron kartes ir tikai Debetkartes.
Debetkarte
Ar debetkarti iespējams tērēt īpašnieka kontā esošo naudu gan reālā, gan interneta veikalā. Brīdī, kad Jūs nopērkat preci vai pakalpojumu, bankas kontā attiecīgā summa tiek rezervēta un vēlāk pa tiešo aizskaitīta uz attiecīgās iestādes bankas kontu. Debetkarte visbiežāk ir piesaistīta īpašnieka algas kontam, kurā ik mēnesi ienāk līdzekļi, kurus vēlāk iespējams lietot līdz brīdim, kad kartes limits sasniedz nulli. Lai turpinātu lietot karti, tajā jāieskaita jauna nauda, jo debetkarte nepieļauj aizņēmumu no bankas, līdz ar to tēriņu summa ir tik liela, cik liels konkrētā brīdī ir īpašnieka bankas konts. Ja mēģināsiet norēķināties ar debetkarti, kurā nav naudas, Jūsu pirkums tiks noraidīts.
Atšķirībā no kredītkartēm, debetkartēm ir mazāk īpašo piedāvājumu dažādiem pakalpojumiem, piemēram, atlaides autostāvvietas apmaksai. Tāpat ar debetkarti var būt problēmas norēķināties ārzemēs, jo daudzas valstis ir izstrādājušas savu debetkaršu sistēmu, kas var atšķirties. Mūsdienās šī problēma ir daļēji atrisināta, jo ir ieviestas starptautiskas regulas, kas nosaka, ka visām debetkartēm jābūt vienādām izmēros un ar tām jāvar norēķināties ārvalstīs.
Cita būtiska debetkaršu atšķirība no kredītkartēm ir norēķinu veidā. Lai samaksātu ar debetkarti attiecīgajā iestādē nepieciešams interneta pieslēgums, jo nauda tiek noskaitīta tūlīt vai rezervēta, savukārt ar kredītkarti ir iespējams norēķināties arī bez interneta pieslēguma, jo banka, izsniedzot karti, galvo par klienta maksātspēju.
Kredītkarte
Kredītkarte paredzēta norēķiniem gan internetā, gan reālā veikalā, tāpat no kartes iespējams izņemt skaidru naudu. Jums piešķirtais kredītlimits jeb summa, kuru iespējams
aizņemties, ir atkarīga no Jūsu ikmēneša ienākumiem, kā arī kredītvēstures. Aizņemties iespējams atkārtoti, ja ik mēnesi tiek atmaksāta minimālā kredīta summa. Jāmaksā arī procentu maksājumi, kas ir 10-30% gadā. Tas ir vairāk nekā ilgtermiņa aizdevumiem, bet mazāk nekā ātrajiem kredītiem. Vienlaikus par kredītkarti banka nosaka arī ikmēneša vai ikgada maksu, kas svārstās no 1 līdz 10 eiro mēnesī jeb 10 līdz pat 400 eiro gadā.
Kredītkartes un īstermiņa aizdevumu galvenā atšķirība ir tā atmaksā. No kredītkartes saņemto aizdevumu iespējams atmaksāt vairāku maksājumu laikā, atdodot konkrētu kredīta daļu ik mēnesi (tie būtu 5-10%) vai arī izvēloties brīvo grafiku, kurā īpašniekam pašam ir iespēja plānot savus maksājumus. Šeit gan ir obligāti jāvienojas ar banku par datumu, kurā visa summa būs atmaksāta. Ja termiņš nokavēts, jāmaksā soda procenti.
Internacionālajā standartā ISO7810 ir noteikts, ka visām kredītkartēm jābūt izmēros 85.60 mm x 53.98 mm, savukārt kredītkartes izkārtojumam un attēlotajiem datiem jābūt izkārtotiem pēc ISO7812 standartiem. Šādi standarti pieņemti, lai ar ikvienu karti būtu iespējams norēķināties ikvienā bankas terminālī, kā arī izņemt naudu jebkurā bankomātā. Šobrīd Latvijā pieejamas dažādu veidu kredītkartes, piemēram MasterCard, Visa un AmericanExpress. Katrai karšu grupai ir arī sīkāks iedalījums, kas apzīmēts ar Gold, Professional, Platinum un citādi. Katrs nākamais līmenis no iepriekšējā atšķiras ar lielākiem mēneša ienākumiem. Lai iegūtu priekšrocības uz pašu prestižāko karti, tās īpašniekam pēc nodokļu nomaksas kartes limits ik mēnesi jāpapildina ar 3000 eiro.
Visām kartēm izstrādātas arī lojalitātes programmas, kā arī piemērotas dažādas atlaides iepirkšanās vietās, restorānos un pakalpojumu saņemšanas vietās. Kā vēl viens bonuss dažām no kredītkartēm ir ceļojumu apdrošināšana. Prestižām kartēm mēdz būt pieejami arī bezprocentu jeb labvēlīgie periodi, kuros tās īpašniekam, aizņemoties naudu uz vienu vai diviem mēnešiem, netiek piemēroti procentu maksājumi, savukārt, ja nauda netiek laikā atmaksāta, banka uzliek standarta procentu likmi, par kuru vienojas ar tās klientu jau līguma slēgšanas brīdī. Piemēram, ja klientam tiek izsniegta bezprocentu karte, kurā viņš aizņemas, piemēram, 1000 eiro un laikā atmaksā 700 eiro, tad procenti tik un tā būs jāmaksā no sākotnēji aizņemtās summas jeb 1000 eiro. Procenti jāmaksā līdz brīdim, kad viss bankas izsniegtais aizņēmums ir atmaksāts.
Aplūko arī ctus rakstus un uzzini vairāk: