Noteikti vairums no mums ir uzauguši ar Nokia telefoniem, kuros lielākā izklaide ir bijusi “Čūskiņas” spēle. Mūsdienās ir pieejami viedtālruņi, tomēr ir cilvēki, kuri uzskata, ka vecie telefoni ir bijuši daudz labāki, jo tos varēja mest no piektā stāva un tie nesalūza, arī to baterijas kalpošanas ilgums bija daudz lielāks. Noteikti ikviens arī atceras, ka zvanot draugiem, bieži vien bija jāsaka “Es nevaru ilgi runāt, man kredīts tūlīt beigsies, runā ātri”. Mūsdienās pat Stīvs Džobss noteikti par šādu teikumu pasmīnētu, jo cilvēkiem Latvijā ir pieejams pieslēgums ar neierobežotu skaitu zvanu un īsziņu. Tieši šī iemesla dēļ cilvēki mūsdienās var atļauties vienā īsziņā uzrakstīt “Čau”, nākamajā “Ko dari?” un trešajā “Kāpēc neatbildi?”. Mobilo telefonu vēsture ir visnotaļ interesanta, un arī to nākotne ir pavisam intriģējoša un pārsteidzoša!
Pirmais telefons pasaulē
Kā tev liekas, kurš bija pirmais cilvēks, kurš runāja pa mobilo telefonu? Loģiski, ka tas bija kompānijas darbnieks, kurš radīja pirmo mobilo telefonu. Precīzāk – tas bija Martins Kūpers, Motorola uzņēmuma darbinieks. Pirmo zvanu viņš veica 1973.gadā, atrodoties uz viena no Ņujorkas ielām. Jautāsi, kam tad viņš zvanīja, ja tajā laikā vēl nevienam nebija mobilo telefonu? Martins zvanīja savam konkurentam Džoelam Endželam no kompānijas AT&T, kas toreiz tika uzskatīta par lielāko uzņēmumu pasaulē. Viņš piezvanīja Džoelam un palielījās ar to, ka runā pa mobilo telefonu, stāv uz ielas. Šis zvans, protams, sadusmoja konkurentu. Šis telefons bija Motorola DupaTAC prototips, kurš pēc desmit gadiem kļuva par pirmo mobilo telefonu, kuru bija iespējams iegādāties veikalā. Cena, protams, bija astronomiska – 3995 dolāri, un, ņemot vērā inflāciju, mūsdienās par šādu telefonu nāktos samaksāt 9000 dolāru.
Pirmais viedtālrunis pasaulē
Pirmais viedtālrunis parādījās 20 gadus pēc pirmā mobila telefona parādīšanās – 1993.gadā. Tas tika prezentēts Wireless World konferencē Floridā. Telefona svars bija 500 grami. Telefona aprakstā bija minēts, ka viedtālrunis kalpo ne tikai kā parasts telefons, bet tajā esot arī citas funkcijas, piemēram, e-pastu lasītājs. Šādu telefonu varēja iegādāties par 899 dolāriem. Tika izlaisti 2000 šādu mobilā telefona modeļu un kolekcionāriem šāds telefons ir īsts atradums. Aplūko arī rakstu par TOP viedtālruņu aplikācijām, kuras ļaus atvieglot ikdienas finanšu plānošanu.
160 simbolu īsziņa
Tu noteikti kādreiz esi aizdomājies, kāpēc īsziņas saturs var būt tikai 160 simboli. Tiek uzskatīts, ka īsziņas radās 20.gadsimta beigās un tās izgudroja Frīdhlems Hillebrands. 1985.gadā viņš eksperimentēja, rakstos dažāda garuma ziņas uz savas rakstāmmašīnas. Tas tika darīts ar mērķi, lai atrastu ideālo sms garumu. Viņš cītīgi skaitīja burtu skaitu, zīmes, atstarpes. Viņš pamanīja, ka gandrīz vienmēr ziņa aizņēma 160 rakstzīmes. Tieši šī iemesla dēļ viņš 160 rakstzīmes nodēvēja par perfekto lielumu. 1986.gadā tika izveidots šāds standarts. Visi mobilo telefonu ražotāji to atbalstīja. Protams, mūsdienās ir iespējams nosūtīt īsziņu, kas ir garāka par 160 rakstzīmēm, tomēr šis ir lielums ir pārgājis arī sociālajā tīklā Twitter, kur iespējams uzrakstīt 140 simbolu ziņu.
Kā zināms, lai nodrošinātu labus sakarus, nepieciešams izveidot mobilo sakaru torņus. Tādā valstī kā ASV tu noteikti domā, ka tādi ir uz katra stūra.Tomēr amerikāņi ir spēruši soli uz priekšu un izdomājuši, kā to visu padarīt estētiskāku. Inženieri ir izgudrojuši veidus, kā paslēpt to telefonu stabos, baznīcu un katedrāļu torņos, kā arī paslēpuši plastmasas kokos.
Mobilo telefonu ienākšana mūsu dzīvēs ir sniegusi ne tikai daudz priekšrocību, bet arī dažādas problēmas, tāpēc eksperti ir atklājuši vairākas mentālās veselības problēmas no kurām cieš cilvēki. Piemēram, telefonfobija ir bailes veikt vai arī saņemt mobilā telefona zvanus. Katram no mums noteikti ir bijušas bailes par to, ka telefons pazudīs vai izlādēsies. Šādas bailes eksperti ir nosaukuši par nomofobiju. Savukārt visi tie, kuri baidās no tā, ka mobilie telefoni bojā cilvēku smadzenes, īstenībā cieš no fridžensofobijas. Un vēl kāda izplatīta problēma ar kuru, iespējams, esi saskāries arī tu – vai tev kādreiz ir bijusi sajūta, ka tavs telefons zvana, bet īstenībā tas nezvana? Tas nozīmē, ka tu ciet no ringofobijas!
Mobilo telefonu nākotne
Tāpat kā jau iepriekšējā rakstā minējām, ka nākotnes nauda ļoti iespējams būs Bicoin, veiksim arī dažus minējumus par mobilo telefonu nākotni. Ja, tu domā, ka mobilo telefonu iespējām vairs nav kur tālāk attīstīties un mēs esam sasnieguši virsotni – tu ļoti maldies. Jau šobrīd tiek strādāts pie tā, lai mobilie telefoni varētu tikt papildināti un nākotnē spētu pārsteigt vēl vairāk. Ja hologramma spēj parādīties mūzikas festivālā, tas nozīmē, ka tā var tikt izmantota arī mobilajos telefonos. 2010.gadā IBM paredzēja, ka 3D hologrammas spēs kļūt par realitāti.
Savukārt mobilie telefoni, kuri ir izveidoti no stikla, ir ļoti trausli un bieži vien sasitas ātrāk nekā plastmasa. Noteikti ikviens sapņo par telefonu, kuru iespējams salocīt kā papīru un ielikt maciņā. Vēl nesen Samsung izstrādātāji prezentēja šādu modeļu prototipus. Samsung Youm telefona biezums ir nieka 0.06mm un tas ir līdzīgs papīram.
Uzņēmums Intel šobrīd nodarbojas ar projektoru iebūvi mobilajos telefonos. Viņi paredz, ka projekti mobilajos telefonos kļūs tikpat ikdienišķi kā kamera. Ar projekta palīdzību būs iespējams parādīt prezentāciju un pat video, neatkarīgi no virsmas. Intel vadītāji uzsver, ka šobrīd šādas ierīces maksa ir pārāk augsta, bet viņi cer, ka tuvākajā nākotnē cena kritīsies un šāda funkcija būs iespējama vairumā telefonu. Šobrīd šādi telefoni jau ir pieejami Ķīnā.
Protams, ātrie kredīti internetā ļauj iegādāties jaunus un modernus mobilos telefonus, tomēr nepieciešams salīdzināt visus aizdevējus, lai atrastu izdevīgāko aizdevēju, un, Cred24 Tevi mudina padomāt, vai nepieciešams ņemt ātro kredītu, lai iegādātos mobilo telefonu. 2016.gadā gan esot paredzēts, ka mūsu ieņēmumi augs, kas nozīmē lielāku iespēju iegādāties sen kāroto telefonu.