Kā zināms, kā nauda senatnē ir tikuši lietoti dažādi priekšmeti. Kā nauda tika izmantoti dārgmetāli, gliemežvāki un pat lopi un cigaretes. Indieši kādreiz naudas vietā izmantoja koši krāsotus gliemežvākus, savukārt Fidži salas iedzīvotāji vaļu zobus. Ļoti interesanti rīkojās arī viduslaiku Irākas iedzīvotāji, kuri kā naudu izmantoja maizi. Noteikti esi dzirdējis, ka arī garšvielas kādreiz bija ļoti populārs norēķināšanās veids. Tas liek domāt par to, ka nauda nekad nav pārtraukusi mainīties. 21.gadsimtā ir parādījies jauns naudas veids – Bitcoin. Vai šī nauda spēs ieņemt spēcīgu pozīciju mūsdienu pasaulē?
Pirmā digitālā valūta
Atšķirībā no citām valūtām, Bitcoin nekontrolē neviena pasaules banka. Tā izcelsme gan ir tīta miglā. Zināms tikai tas, ka 2008.gadā šo valūtu aprakstīja kāds vīrs vārdā Satoshi Nakamoto. Viņš gan šobrīd vairs nekur nav atrodams, tāpēc, visticamāk, ka aiz šī vārda slēpusies kāda hakeru grupa, kura vēlējusies palikt anonīma. Sakarā ar to, ka bitcoin pirkšanas un pārdošanas darījumi ir anonīmi, nav iespējams uzzināt, no kurienes šī nauda ir nākusi un uz kurieni tā aizplūst. Šī iemesla dēļ šo valūtu ir iecienījis melnais tirgus. Populārākais melnais tirgus portāls “Silk Road” savos maksājumos pieņem tikai un vienīgi bitcoin.
Bitcoin mēs nevaram paturēt rokās, kā arī to neregulē neviena centrālā banka. Tāpēc mēs nezinam, kas ar šo naudu var atgadīties pēc nedēļas. Tomēr, iespējams, Bitcoin, lai gan neieņems lielu lomu mūsu dzīvēs, signalizē, ka nākotnē tiks radīta cita veida valūta, kas būs digitāla un vieglāk lietojama. Daudzi zinātnieki ir nākuši klajā ar izteikumiem, kuros min, ka bitcoin ir līdz galam nenovērtēta valūta un tai ir liels potenciāls ekonomikai. Sakarā ar to, ka daudziem cilvēkiem ir radusies sajūta, ka viņiem vairs nav varas pār savu naudu, ko viņi uzticējuši bankām, bitcoin popularitāte pieaug. Brīdi pēc tam, kad, piemēram, Kipras prezidents izteica priekšlikumu, ka valsti varētu glābt uz noguldītāju naudas konfiskācijas rēķina, tās iedzīvotāji sāka iegādāties bitcoin.
Latvijā norēķini ar bitcoin pagaidām man ļoti izplatīti. To izmantot šobrīd var, piemēram, pērkot aviobiļetes “Air Baltic”, kā arī maksājot par dzērieniem un uzkodām Vecrīgas bārā “Spot Kafe”. Bitcoin savu straujo izrāvienu sāka 2013.gada oktobrī, bet jau decembrī tā piedzīvoja krasu kritumu, un joprojām turpina kristies. Lai uzzinātu, kā attīstīsies Bitcoin ēra, noteikti seko Cred24.lv jaunumiem, jo mēs arī turpmāk rakstīsim ne tikai par kredītiem, bet arī par citām tēmām, kas saistītas ar finansēm.
Zelta raktuves, kuras pārdeva par bitcoin
2014.gadā zelta raktuves, kas atrodas Kanādā, tika pārdotas par 3000 bitcoin jeb par apmēram 2 miljoniem dolāru. Šis ir pirmais gadījums, kad tik liels darījums tiek piedāvāt par bitcoin. Pirms tam lielākais darījums par bitcoin notika Indonēzijā. Tas bija darījums par apmēram 500 000 USD.