Sieviešu dienas pirmsākumi meklējami jau 19.gadsimta beigās, kad sievietes sāka uzstāt uz savām tiesībām, piemērām, iegūt izglītību vai piedalīties vēlēšanās. Mūsdienās vismaz Latvijā tas viss ir pašsaprotami, tomēr joprojām pastāv dzimumu nevienlīdzība. Kā rāda statistika, sievietes Latvijā joprojām saņem mazāku atalgojumu, kā arī ieņem zemākus amatus. Iepriekšējos rakstos esam apkopojuši datus, uzzinot, ka ātrie kredīti tiek ņemti neatkarīgi no dzimuma, un kredītņēmēju skaits pēc dzimuma īpaši neatšķiras. Svētkiem par godu esam apkopojuši statistiku par sievietēm Latvijā – izglītību, algas apmēru, interneta lietošanas un brīvā laika pavadīšanas paradumiem.
Sievietes un pasākumi + ceļošana
Latvijā sievietes biežāk apmeklē izrādes un dažādus koncertus, savukārt vīrieši biežāk apmeklē sporta pasākumus. Tāpat sievietes arī izvēlas biežāk ceļot. Katru gadu atpūtas braucienos dodos apmēram 1,26 milj. Latvijas iedzīvotāju un no tiem 54% parasti ir sievietes. Dodoties atpūtas braucienos pa Latviju, vidējie tēriņi viena brauciena laikā sievietēm parasti ir 22 eiro, savukārt vīriešiem 22, 6 eiro. Arī ceļojumos uz ārzemēm biežāk dodas sievietes – par 6.5% vairāk nekā vīrieši. Tomēr tēriņu ziņā vīrieši apsteidz sievietes, jo vidēji viena ceļojuma laikā sievietes iztērē 350 eiro, savukārt vīrieši par 5.9% vairāk.
Sievietes un izglītība
Latvijas augstskolās 2015./2016. akadēmiskajā gadā studēja 84, 3 tūkstošu studentu – no tiek 59.6% bija sievietes. Jāatzīmē arī tas, ka Latvijā vairāk nekā 53% zinātnisko darbinieku ir sievietes. Šāda tendence ir novērojama jau vairākus gadus.
Sievietes un alga + izdevumi
Gluži tāpat kā citās valstīs, arī Latvijā sievietes, kas strādā algotu darbu, saņem mazāku atalgojumu nekā vīriešu. Piemēram, 2015.gadā vidējā mēneša bruto samaksa sievietēm bija par 16.2% zemāka nekā vīriešiem. Vairums sieviešu Latvijā strādā nozarēs, kurās vidējais atalgojums ir krietni zemāks par citām nozarēm. Šādas nozares ir, piemēram, ēdināšanas un sadzīves pakalpojumi, mākslas/izklaides nozare, tirdzniecība, sociālās aprūpes iestādes. Augstāk atalgotā nozare Latvijā ir finanšu un apdrošināšanas nozare, kur no nodarbinātajiem 74% ir sievietes. Tikmēr valsts pārbaldē sieviešu algas ir par 3% augstākas.
Sievietes un darbs
Viena no Eiropas Savienības pamatvērtībām ir sieviešu un vīriešu līdztiesība. Lai gan to regulē dažādi tiesību akti, tomēr Latvijas darba tirgū joprojām pastāv dzimumu atšķirības. Kā rāda statistika, sievietes biežāk strādā zemāk apmaksātās nozarēs, kā arī ieņem zemākus amatus. Latvijā sievietes nedēļā vidēji strādā par 4.5 stundām vairāk nekā sievietes vidēji Eiropas Savienībā. Sievietes galvenokārt tiek nodarbinātas pakalpojumu un tirdzniecības, kā arī zemākā līmeņa biroja darbinieku jomā.
Sievietes un saziņa ar draugiem/radiem
Pēdējo gadu laikā būtiski ir pieaudzis to cilvēku skaits, kuri izvēlas veikt pirkumus internetā. Kā rāda statistika, sievietes internetveikalos visbiežāk iegādājas apģērbus un sporta preces. Vīrieši biežāk par sievietēm internetveikalos iegādājas elektroniskās preces, kā arī datortehniku. Statistika parāda arī to, ka sievietes biežāk nekā vīrieši izvēlas sazināties ar saviem radiem un draugiem, izmantojot telekomunikācijas iespējas.
Sievietes un datoru izmantošana
Runājot par interneta lietošanas paradumiem, noteikti jāpiemin tas, ka sievietes Latvijā biežāk nekā vīrieši izmanto datoru. Tāpat arī sociālo tīklu lietošanas biežuma rādītājs ir augstāk nekā vīriešiem. Lai cik pārsteidzoši tas neizklausītos, sievietes video un attēlus internetā publicē retāk nekā vīrieši.
Novēlam iepriecināt savas dāmas ne tikai svētkos, bet arī citās dienās. Mīlestība slēpjas sīkumos!
*Infografikos izmantota informācija no Centrālās Statistikas pārvaldes sagatavotās informācijas par sievietēm Latvijā