Šobrīd modē ir personīgo finanšu plānošana. Eksperti ir pārliecināti: cilvēki, kuri plāno savas finanses, ir spējīgi daudz ātrāk sasniegt savus mērķus, kļūstot bagāti un veiksmīgi. 21.gadsimtā cilvēki ar mobilo aplikāciju palīdzību var skaitīt savus soļus, kalorijas, mēness fāzes un daudz ko citu. Ir pienākusi arī finanšu pakalpojumu kārta, tostarp ieņēmumu, izdevumu, kredītu, pirkumu un investīciju plānošana.
Bankas saviem klientiem piedāvā budžeta plānotājus, tomēr ir iespēja izmantot arī internet pieejamās iespējas. Piemēram, mājaslapā taupinaudu.lv ir pieejams ne tikai finanšu plānotājs, bet arī dažādi praktiski padomi, kas palīdzēs ietaupīt naudu. Savukārt, ja vēlies tēriņu atskaites aplūkot internetā, noderēs maniterini.lv. Šis portals piedāvā arī salīdzināt savus tēriņu paradumus ar citu lietotāju paradumiem. Savukārt, ja esi viedtālruņa lietotājs, Tu vari izmantot kādu no mobilajām aplikācijām. Plānot finanses piedāvā tādas mobilās aplikācijas kā My Budget Book, iReconcile, Money Book u.c.Ja nevēlies izmantot budžeta plānotāju ikdienā, to vari izmantot, piemēram, pirms svētkiem, kad mē bieži vien iztērējam par daudz. Tā ir lieliska iespēja arī organizēt ceļojumus, kāzas un citus svarīgus un īpašus notikumus mūsu dzīvē.
5 finanšu plānošanas zelta likumi
#Taupi
Ekonomija tas ir paradums, tāpēc ir nepieciešams to attīstīt, lai tā kļūtu par pašsaprotamu lietu. Bagātība neatnāk uzreiz, bet gan pakāpeniski, tāpēc pirmais, ko vajadzētu iemācīties plānojot budžetu – tēriņu samērība.
#Finanšu drošības spilvens
Dzīve ir pilna pārsteigumu un ne vienmēr tie ir patīkami. Jebkurā brīdī var atgadīties kaut kas tāds, kam būs nepieciešamas papildus finanses. Tādās situācijās ir divas iespējas: aizņemties vai arī izmantot krājkasē iekrāto. Tāpēc eksperti iesaka katru mēnesi atlikt kādu noteiktu naudas summu, kas kalpos par drošības spilvenu negaidītās situācijās.
#Plāno pēc vajadzībām
Tu noteikti zini, kas ir Maslova piramīda. Tā ir piramīda, kas attēlo to, kas cilvēkam ir nepieciešams. Maslova piramīdu var izmantot ne tikai motivācijai, bet arī finanšu plānošanai. Piramīdas pamats ir fizioloģiskās prasības. No finanšu skatupunkta tie produktu, apģērbs. Otrais ir vajadzība pēc drošības, kas nozīmē, ka tie ir tēriņi par elektrību, gāzi, sakariem, zālēm, jo tas viss mums nodrošina drošības sajūtu. Tālāk seko sociālās vajadzības. Šeit ir pieskaitāmas izklaides, dāvanas. Tālāk ir prestižās vajadzības. Tā ir nauda, ko mēs tērējam, lai izceltu savu statusu - dārgi kostīmi, pusdienas restorānos. Un visbeidzot – garīgās vajadzības. Tie ir mūsu vaļasprieki, ceļojumi u.c. Tieši tā būtu arī jāplāno tēriņi, izvērtējot, kas ir nepieciešams un cik daudz no tā visa mums ir nepieciešams.
#No sākuma kredītu dzēšana, pēc tam investīcijas
Ja Jums ir kredītsaistības un brīva nauda, vienmēr to izmantojiet, lai dzēstu kreditu nevis investējiet to. Un vēl – ja esat aizņēmies vairākās kredītiestādēs – dzēsiet no sākuma to kredītu, kuram ir augstākā procentu likme. Tā būs iespēja ietaupīt naudu. Salīdzini kredītus mūsu mājaslapā un nepārmaksā!
#Gūsti gandarījumu no finanšu plānošanas
Naudai patīk, kad to skaita. Tam nevajag veltīt daudz laika, jo mūsdienās visu darbu paveic datorprogrammas. Plāno budžetu un ietaupi naudu, kuru, iespējams, jau nākamgad varēsi veltīt, lai aizbrauktu sen kārotā ceļojumā.