Privātpersonu maksātnespēja saukta arī par bankrotu, ir ar tiesas spriedumu noteikts parādnieka stāvoklis, kad tas nespēj veikt parādu saistību izpildi. Tas ir process, kurā parādniekam, kurš vairs nespēj atmaksāt aizņēmumu, ir iespēja atbrīvoties no šī parāda atmaksas, pasludinot maksātnespēju.
Latvijā šāda veida procesu uzsākt iespējams salīdzinoši nesen. 2008. gadā tika ieviests pirmais likumprojekts, tomēr sākotnēji tas nebūt nebija izdevīgs parādniekam. Labumu guva kredītiestādes, jo noteikumi paredzēja, ka termiņš, kurā parādniekam bija jāsamaksā visa sava parāda summa pat pēc bankrota pasludināšanas bija 7 gadi. 2010. gadā esošā sistēma mainījās, jo tika pārrakstīta liela daļa likuma, kā rezultātā maksātnespējas process parādniekam kļuva lētāks un ātrāks, savukārt debitoriem tas ļāva daudz vieglāk atbrīvoties no parādsaistībām, kuras nav iespējas dzēst un kuras visticamāk nebūs iespējas atmaksāt.
!!! uzzini kā Līga izkļuva no parādsaistībām 4280 Eur apmērā !!!
Kādos gadījumos iespējams veikt maksātnespējas procesu?
Privātpersonas maksātnespējas procesu uzsākt iespējams tad, ja cilvēkam ir parādsaistības, kas pārsniedz:
- 7157 Eiro un, ja šīm parādsaistībām iestājies parāda izpildes termiņš
- 14314 Eiro un, ja parādu nebūs iespējams atmaksāt un parāda izpildes termiņš iestāsies tuvākā gada laikā. Reizē jābūt pierādāmam, kāpēc šo parādu nebūs iespējams atmaksāt.
Tātad, ja uz Jūsu vārda ir ņemts viens vai vairāki kredīti, kuru kopējā summa pārsniedz 7157 eiro, un ir diena, kad jāmaksā ikmēneša maksājums, bet to nevarat izdarīt, iespējams ierosināt maksātnespējas procesu. Tāpat gadījumā, ja kredītu kopējā summa pārsniedz 14314 eiro, un Jūs tuvākā gada laikā vairs nespēsiet veikt ikmēneša maksājumus.
Kādos gadījumos nevar ierosināt maksātnespējas procesu?
Lai arī izskatās, ka teju ikviens, kuram ir apjomīgas parādsaistības, var ierosināt maksātnespējas procesu, tomēr pastāv ierobežojumi, kuri var liegt uzsākt šo procesu.
Lai uzsāktu maksātnespējas procesu nepieciešams:
- Pastāvīga darba vieta- procesu uzsākšanas brīdī Jums jābūt pastāvīgiem ienākumiem, kas ir vienādi vai pārsniedz Latvijas likumdošanā noteikto minimālo mēnešalgu;
- Jābūt pilntiesīgam Latvijas iedzīvotājam vai arī nepilsonim ar uzturēšanās atļauju;
- Jābūt 645 eiro brīvajiem naudas līdzekļiem. Tā ir summa, kuru sastāda valsts nodevas maksātnespējas procesa uzsākšanai, kā arī administratora pienākumu nosegšana;
- Pēdējo 10 gadu laikā Jūs nedrīkstat būs izgājis citu maksātnespējas procesu. Šāds likums ir tāpēc, lai Jūs nevarētu pēc procesa beigām atkal ņemt kredītu un, to nemaksājot, atkārtoti uzsākt procesu;
- Pēdējo 3 gadu laikā Jūs nedrīkstat būt snieguši apzināti nepatiesu informāciju kredītiestādei par saviem ienākumiem, īpašumiem;
- Pēdējā gada laikā pret Jums nedrīkst būt bijis noslēgts krimināllietas lēmums par to, ka esat izvairījies no nodokļu nomaksas;
- Saņemtajam kredītam jābūt izlietotam vairāk nekā 70%. Ja ņēmāt hipotekāro kredītu dzīvokļa iegādei, nedrīkst būs situācija, kad vairāk nekā 30% no saņemtās summas Jūs lietojat citiem nolūkiem;
Kādas ir maksātnespējas procesa izmaksas?
Līdz ar 2012. gadu maksātnespējas procesa izmaksas ir samazinājušās. Šobrīd tā uzsākšanai nepieciešami:
- 573 eiro, kurus veido maksātnespējas administratora izmaksas
- 72 eiro- valsts noteiktā nodeva par procesa ierosināšanu
Bez šīm izmaksām būs vēl nepieciešams atvēlēt 142 eiro dažādu papildus pakalpojumu izmaksām, dokumentu kārtošanai un zvērinātu notāru parakstu iegūšanai.
Maksātnespējas procesa uzsākšanas brīdī Jums piederošā manta tiks nodota administratora rokās. Notiks tās izsole un iegūtā summa tiks nodota kredītiestādei. Ja kredīta summa netiks nosegta, tad no Jūsu ikmēneša algas katru mēnesi būs jāmaksā 30% atlikušo saistību dzēšanai līdz brīdim, kad kredīta pamatsumma būs dzēsta vai būs beidzies maksātnespējas procesa termiņš, kas ir 2-4 gadi.
Kā norit maksātnespējas process?
Sākotnēji tiek pareizi noformēti dokumenti, kā arī iesniegta prasība tiesā. Seko tiesas lēmums par to, vai process tiek apstiprināts. Būtībā Jums likuma noteikto normu ietvaros jāaizpilda maksātnespējas pieteikums un jānogādā tas tiesā vai ar pilnvaru jānodrošina, ka to var izdarīt kāda trešā persona.
Jūsu uzdevums ir pierādīt tiesai, ka būsiet spējīgi samaksāt nepieciešamos izdevumus procesa sākšanai. Maldīgi ir domāt, ka šis process ilgst mēnešiem ilgi, jo atbilde par lietas izskatīšanu tiks iegūta jau nākamajā darba dienā, savukārt spriedums tiks dots ne mazāk kā 7 dienu laikā pēc pieteikuma izskatīšanas.
Gadījumā, ja tiesas lēmums ir pozitīvs, Jums tiks piesaistīts maksātnespējas administrators, ar kura palīdzību notiks Jums piederošo īpašumu realizēšana, komunikācija ar kreditoriem un dokumentu kārtošana.
Kopumā procesu nevar vērtēt kā sarežģītu, tomēr nepieredzējušam cilvēkam būtu vēlams konsultēties ar kādu finanšu speciālistu, lai saprastu, kāds var būt Jūsu individuālā gadījuma iznākums. Ja viss izdosies, tad dažu gadu laikā Jūs būsiet brīvs no parādiem un varēsiet uzsākt jaunu dzīvi!
Kādi ir maksātnespējas procesa ieguvumi?
Šajā procesā ikviena privātpersona var atbrīvoties no esošā parādu sloga vai galvotājsaistībām, ja kredīta ņēmējs vairs aizdevumu nemaksā. Gadījumā, ja Jums ir lielas parādsaistības, kuras nespējat atmaksāt, kā arī Jums piederošo īpašumu un mantas kopējā vērtība ir mazāka nekā parādsaistību apjoms, pēc maksātnespējas procesa beigām, kad visa Jums piederošā manta tiks pārdota un būsiet ik mēnesi maksājis 30% no saņemtās algas noteikto laika periodu, atlikusī naudas summa tiks dzēsta. Tātad 2-4 gadu laikā no maksātnespējas procesa uzsākšanas brīža, Jūs būsiet brīvs no parādsaistībām un varēsiet uzsākt jaunu finanšu dzīvi.
Kādi ir maksātnespējas procesa zaudējumi?
- Pēc procesa uzsākšanas Jūs nākamos 10 gadus nevarēsiet to uzsākt atkārtoti, kas nozīmē to, ka būs jāsāk rīkoties atbildīgāk, lai šādās situācijās vairs nenokļūtu.
- Tāpat maksātnespēja nozīmē, ka Jums turpmāk būs grūtāk iegūt aizdevumus, jo būs zaudēta uzticība no kredītiestāžu puses. Sākotnēji varēsiet ņemt mazākus aizdevumus, pierādot, ka spējat tos atmaksāt laikā un pilnā apjomā.
- Visu maksātnespējas procesa gaitu Jums būs jāatskaitās savam administratoram par visiem darījumiem, kuri lielāki par Jūsu mēnešalgu, kā arī par visiem kredītiem, kurus vēlaties saņemt. Tas nozīmē ierobežotas finanšu darbības 2-4 gadus.
- Visa Jums piederošā manta (arī automašīna un piederošie īpašumi) var tikt izsolīti, lai iegūtu līdzekļus Jūsu parāda atmaksai. Tas var nozīmēt mājokļa zaudēšanu, tomēr tas arvien ir izdevīgāk, nekā ilgus gadus cīnīties ar kreditoriem par parāda atmaksu.