Taksometru vadītāji – parasti tie ir vieni no pirmajiem, ko satiekam, kad ierodamies kādā jaunā pilsētā. Katrā valstī taksometru pakalpojumi atšķiras. Piemēram, dažās valstīs pietiks pamāt ar roku un taksometrs būs klāt, bet ir arī tādas valstis, kurās par “māšanu” var tikt uzlikts sods. It īpaši, ja esat jauna sieviete, tad māšana var liecināt par kaut ko nepiedienīgu. Pie mums salīdzināšanai pieejami ne tikai atrie kredīti – šajā rakstā piedāvājam salīdzināt taksometru pakalpojumus citās valstīs.
Taksometri ASV
Kad ASV darbojās sausais likums, autovadītāji pārvadāja dzērienus un arī pasažierus, lai policijai nerastos aizdomas. Tā radās pirmie taksometri ASV. Šajā valstī parasti var dabūt taksometru, mājot ar roku, vienīgi to nav iespējams izdarīt no 15:00 līdz 17:00, jo šajā laikā taksisti atpūšas auto parkā. Parasti taksisti sāk atskaiti no $2.5 un pievieno $0.4 par katriem 350 metriem. Protams, arī par stāvēšanu sastrēgumos tiek pievienota papildus samaksa, nerunājot par to, ka ir pieņemts atstāt dzeramnaudu, kas ir 20 % no summas.
Taksometri Meksikā
Meksikā evakuē ne tikai mašīnas, kuras ir nonākušas ceļu satiksmes negadījumā, bet arī iedzīvotājus, kuri uz ielas atrodas alkohola reibumā. Uz ielas var ķer tikai Volkswagen vabolītes markas automašīnu, kurai ir libre zīme. Dienas laikā šeit brauciens maksā 10 peso ($0.80) par iekāpšanu un 6-9 peso par vienu kilometru. Pēc 21:00 tarifs paaugstinās par 10 %. Noskaidrots arī tas, kurā valstī ir paši dārgākie taksometra pakalpojumi.
Taksometrs Argentīnā
Argentīnā pietiek tikai paskatīties uz ceļa pusi un pie jums uzreiz piebrauks vairākas mašīnas – atliek tikai izvēlēties. Katrā taksī ir skaitītājs, kas skaita nevis kilometrus, bet laiku. Vidēji par vienu braucienu nāksies samaksāt apmēram 3 dolārus. Jābūt gan ļoti uzmanīgiem, jo Argentīnas autovadītājiem patīk pārkāpt ceļu satiksmes noteikumus. Viņi neieslēdz pagrieziena rādītājus, pārkāpj ātrumu, pagriežas, kur ienāk prātā, savukārt sarkanā gaisma viņiem vispār neko nenozīmē.
Taksometrs Brazīlijā
San Paulu vakaros sastrēgumi ir pat 180km garumā, savukārt svētku dienās sastrēgumi ir pat 300 km garumā. Valdība, raizējoties par autovadītāju nervu sistēmu, izveidoja speciālu radio staciju, kur var uzzināt informāciju par notiekošo uz ceļa, padomus, kā arī klausīties patīkamu mūziku. Brazīlijā taksometri dalās divās daļās: dzeltenie (šajos taksometros vadītāji neprot angliski) un sarkan zili (šajos taksometros autovadītāji prot angļu valodu).
Taksometrs Japānā
Šī valsts var lepoties ar godīgumu. Piemēram, ja pasažieris atstāj taksometrā kādu savu mantu, viņš saņem 100% kompensāciju. Japānā taksometru var izmantot, pamājot ar roku. Naktī Japānā tarifs paaugstinās pat par 30 līdz 50%.
Taksometrs Indijā
Vienīgais regulētājs šeit ir govs: atliek tai uznākt uz braucamās daļas un apstājas visa satiksme. Dažos štatos par traumu nodarīšanu govij tiek piespriests pat septiņu gadu cietumsods. Cred24 noskaidroja, ka lai gan taksometros ir skaitītāji, tie tiek ieslēgti ļoti retos gadījumos: parasti tiek izrakstīta summa, kas ir divreiz lielāka nekā tai vajadzētu būt.
Taksometrs Spānijā
Reiz Barselonas taksometrā tika atstāti 13 Salvadora Dali mākslas darbi, kuru kopējā summa bija 130 000 dolāri. Taksometra vadītājs atrada īpašnieku un atdeva darbus: tagad tie atrodas Dali muzejā Figersā. Spānijā nav pieņemts ķer taksometru. To šeit iespējams izmantot uz īpaša laukumiņa vai arī zvanot. Katrā rajonā taksometra tarifi atšķiras. Piemēram, Barselonā kilometrs maksā 1.80 eiro un 2.50 eiro naktī. Rakstā par dzeramnaudas kultūru citās valstīs, jau minējām, ka Spānijā, norēķinoties par taksometru, ir pieņemts noapaļot summu.
Taksometrs Turcijā
Stambulā nevis pasažieri ķer taksometru, bet gan otrādi. Kad cilvēks pirmo reizi šeit ierodas un ir apjucis, momentā parādās taksists, kurš piedāvā aizvest lēti un ērti uz jebkuru vietu. Šeit gandrīz uz katra soļa ir taksometrs. Turcijas taksisti gan ir pieraduši vest pasažierus pa apkārtceļiem, tāpēc no sākuma nepieciešams labāk pajautāt, lai vadītājs parāda maršruta karti.
Sieviešu taksometrs Londonā
No sākuma sieviešu taksometri tika ieviesti Indijā, Irānā un Arābu zemēs, lai ievērotu musulmaņu likumus. Likumi paredz, ka sieviete nedrīkst palikt viena ar nepazīstamu vīrieti. Tomēr šī ideja ātri vien tika pārņemta arī citās pasaules valstīs. Pie stūres jābūt ne tikai sievietei ar vairāku gadu braukšanas stāžu, bet arī ar patīkamu ārējo izskatu un spēju pieskatīt bērnus. Salonā ir bērnu sēdeklītis, tāpat ir pieejami arī glancētie žurnāli. Vīriešiem izmantot šādu taksometru ir stingri aizliegts. Rakstā par to, cik maksā sabiedriskais transports dažādās valstīs, iespējams redzēt, ka sabiedriskais transports, protams, ir lētāks, tomēr cilvēki izvēlas izmantot taksometra pakalpojumus.
Foto izmantoti no: cntraveller