Katru gadu Latvija sabiedrībā izskan dažādi viedokļi saistībā ar oficiālo brīvdienu skaitu, kad iedzīvotāji lauž šķēpus par to vai tās ir pietiekošā daudzumā vai, tomēr, par maz. Šogad diskusija ir aktivizējusies tieši pirms Lieldienām un tas ir sacēlis īstu Lieldienu jampadraci Latvijas sabiedrībā. Kantar TNS šogad veicis iedzīvotāju apmierinātības aptauju par oficiālo brīvdienu skaitu.
Latvijā ar sarkanu aplīti šogad apvilktas 15 svētku dienas- Lieldienas, 4.maijs, Līgo un Jāņu diena, 18.novembris, Ziemassvētki. Kantar TNS veiktajā aptaujā, kurā piedalījušies 850 respondeti tika noskaidrots, kāds ir iedzīvotāju viedoklis saistībā ar oficiālo brīvdienu skaitu.
Iedzīvotāju viedokļi dalās par brīvdienu skaitu- 44% uzskata, ka brīvdienu skaits ir pārāk mazs, savukārt 40% uzskata, ka brīvdienu skaits ir pietiekošs, vienlaikus 3% atzīst, ka 15 svētku dienas ir par daudz. 13% respondentiem nav viedokļa šajā jautājumā. Viena iedzīvotāju daļa saskata ekonomisko labumu brīvdienu skaita pieaugumā, jo tas palielina iespējas nopelnīt, tādējādi samazinot ātro kredītu nepieciešamību svētku tēriņiem, savukārt citi uzskata, ka brīvais laiks ir daudz svarīgāks par darbu, tādēļ priecātos par papildus oficiālajām brīvdienām. Daži, savukārt, uzskata, ka brīvdienu skaita pieaugums palielinātu viņu darba produktivitāti un palīdzētu sasniegt labākus rezultātus profesionālajā jomā. Jāatzīmē, ka vispārliecinātākie par to, ka valsts oficiālo brīvdienu skaits ir pietiekams, ir tieši pašnodarbinātās personas, tāpēc katra otrā pašnodarbinātā persona uzskata, ka brīvdienu skaits ir pietiekošs. Tas, iespējams, skaidrojams ar to, ka pašnodarbinātajām personām ir lielāka ietekme pār sava darba laika noteikšanu, nekā iedzīvotājiem, kas strādā algotu darbu.
Lai gan 44% no 850 respondentiem ir atzinuši, ka brīvdienu skaits ir pārāk mazs, tas neaizēno gatavošanos vienai no oficiālajām brīvdienām- Lieldienām. Šogad Latvijā Lieldienas tiks svinētas 1. aprīlī, un, ticiet man, šis nav aprīļa joks. Lieldienas ir kļuvušas par nozīmiegiem pavasara svētkiem, kas kopā liek sapulcēties visai ģimenei, lai atzīmētu pavasara saulgriežus.
Mūsdienās Lieldienas tiek svinētas pirmajā pavasara svētdienā pēc pilnmēness, tāpēc Lieldienu datums katru gadu ir mainīgs, tas skaidrojams ar mēness cikla izmaiņām. Vārds “Lieldienas” ir cēlies no pagānu dievietes Ēostres jeb Ostaras Anglosaksijā, kuras vārds tulkojumā nozīmē “spīdēt”. Par godu dievetei katru aprīli tika rīkots bagātīgs mielasts, lai dievieti slavinātu. Laikam ritot, šos svētku tradicīju pārņēma kristieši, lai svinētu Jēzus dzimšanu. Šie ir tikai daži interesanti fakti saistībā ar Lieldienām, Cred24 komanda sadarbībā ar CSP ir sagatavojusi nelielu statistikas datu un faktu apkopojomu par un ap Lieldienām.
Cred24 komanda novēl pavasarīgas un krāsainas Lieldienas!